میکروتیک یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است که با نام MikroTik RouterOS شناخته می‌شود و با نصب روی سخت افزار اختصاصی RouterBOARD یا رایانه های مبتنی بر x86 استاندارد، سخت افزار را به یک روتر شبکه تبدیل می‌کند و قابلیت‌های زیادی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. میکروتیک یکی از محبوب ترین دستگاه های مسیریابی است. می­توان از آن برای راه اندازی یک شبکه اداری، شبکه خانگی یا شبکه ISP بسیار روان استفاده کرد.

میکروتیک می­تواند بر روی یک ماشین فیزیکی یا ماشین مجازی نصب شود. نصب RouterOS بر روی ماشین فیزیکی یا مجازی دارای محدودیت های مجوز است. بسته های فول RouterOS را نمی­توان بیش از 24 ساعت بدون مجوز استفاده کرد.

در این مقاله، نحوه نصب صحیح Router MikroTik Cloud Hosted روی VMware Workstation را با راهنمای گام به گام مورد بحث قرار خواهیم داد.

میکروتیک، Cloud Hosted Router  (CHR، نسخه جدید RouterOS) را معرفی می کند که دارای طرح مجوز متفاوت است. MikroTik CHR یک نسخه RouterOS است که برای اجرا به عنوان یک ماشین مجازی طراحی شده است. هم از معماری 32 بیتی و هم معماری 64 بیتی پشتیبانی می کند و می­تواند در اکثر هایپروایزرهای محبوب مانند VMWare،  VirtualBox، Hyper-V، KVM و … استفاده شود.

MikroTik CHR دارای ویژگی‌های RouterOS کامل است که به طور پیش‌فرض فعال شده است، اما مدل مجوز متفاوتی بر اساس پهنای باند آپلود نسبت به سایر نسخه‌های RouterOS دارد.

MikroTik CHR در حال حاضر دارای طرح مجوز 4 سطح زیر است:

لایسنس-میکروتیک

با ایجاد یک حساب میکروتیک، هر سطح مجوز پولی را می­توان به مدت 60 روز (60 روز مجوز آزمایشی) استفاده کرد. در بازه زمانی 60 روزه، باید هر سطح مجوز را خریداری کنید، در غیر این صورت نمی­توان از MikroTik CHR بیشتر استفاده کرد. شما باید یک نصب کامل CHR را انجام دهید.

نصب MikroTik CHR بر روی ایستگاه کاری VMware

MikroTik CHR را می­توان به راحتی روی VMware Workstation نصب کرد، اما باید مراحل نصب صحیح را بدانید. نصب MikroTik CHR در VMware Workstation را می­توان به مراحل زیر تقسیم کرد:

1. دانلود تصویر دیسک MikroTik CHR با فرمت vmdk

2. دانلود و نصب ایستگاه کاری VMware

3. شخصی سازی شبکه VMware

4. ایجاد ماشین مجازی جدید برای MikroTik CHR

5. دسترسی به روتر مجازی MikroTik از Winbox

مرحله 1: دانلود فایل تصویر دیسک MikroTik CHR

میکروتیک، Cloud Hosted Router را از RouterOS نسخه 6.34 معرفی می کند. بنابراین با مراجعه به صفحه دانلود MikroTik می­توانید به راحتی MikroTik CHR را دانلود کنید. ما به فایل تصویر VMDK برای ایستگاه کاری VMware نیاز داریم. به صفحه دانلود میکروتیک مراجعه کنید و فایل تصویر VMDK را از نسخه پایدار فعلی RouterOS دانلود کنید. در حال حاضر نسخه ی 7.6 نسخه ی پایدار است و در این مقاله ما از این نسخه استفاده می کنیم. (دانلود نسخه ی 7.6)

مرحله 2: دانلود و نصب VMware Workstation

VMware Workstation یک Hypervisor نوع 2 است. بنابراین باید روی یک سیستم عامل میزبان اجرا شود. VMware Workstation را می توان بر روی سیستم عامل ویندوز و لینوکس نصب کرد و می توان آن را از صفحه دانلود VMware دانلود کرد، اما باید یک حساب VMware داشته باشید. اگر حساب VMware ندارید، یک حساب کاربری در VMware ایجاد کنید و به حساب خود وارد شوید و سپس VMware Workstation را برای سیستم عامل خود از صفحه دانلود VMware دانلود کنید. همچنین، می‌توانید VMware Workstation را از هر سایت دیگری نیز دانلود کنید. در این مقاله من از VMware Workstation 17.0.0 در سیستم عامل ویندوز استفاده می کنم.

نصب VMware Workstation در سیستم عامل ویندوز بسیار آسان است. مانند سایر برنامه های نرم افزاری، فقط از شما می خواهد که دستورالعمل های گرافیکی را دنبال کنید. نصب VMware را کامل کرده و آنرا اجرا کنید. VMware Workstation ممکن است در ابتدا درخواست مجوز کند. می توانید مجوز را با جستجو در Google پیدا کنید یا می توانید از ایستگاه کاری برای 30 روز آزمایشی استفاده کنید. صفحه اصلی VMware Workstation 17.0.0 مانند تصویر زیر است:

نرم-افزار-VMware-workstation-v17.0.0

مرحله 3: شخصی سازی شبکه VMware

اگر چندین کارت شبکه/آداپتور دارید، می‌توانید چندین سوئیچ مجازی ایجاد کنید. برای مثال بر روی سیستم من دو کارت شبکه وجود دارد که یکی شبکه ی با کابل lan و یک شبکه ی بی سیم Wifi می باشد. اگر من دو سوئیچ مجازی ایجاد کنم که لینک بالا دو رابط فیزیکی شبکه باشد، می‌توانم دو آداپتور شبکه مجازی برای ماشین مجازی MikroTik CHR ایجاد کنم که در آن یک آداپتور شبکه به یک سوئیچ مجازی و یک آداپتور شبکه دیگر به سوئیچ مجازی دیگری متصل می‌شود. بنابراین، روتر مجازی من دو رابط شبکه خواهد داشت و یکی می تواند به عنوان اتصال WAN و دیگری می تواند به عنوان اتصال LAN استفاده شود.

مراحل زیر نحوه ایجاد دو سوئیچ مجازی را نشان می دهد که با دو آداپتور فیزیکی شبکه متصل می شوند:

به منوی Edit رفته و روی گزینه Virtual Network Editor کلیک کنید:

تنظیمات-شبکه-در-VMware-01

پنجره ویرایشگر شبکه مجازی که در آن سوئیچ ها/شبکه ​​های مجازی فعلی لیست شده اند، ظاهر می شود.چون دسترسی ادمین ندارید، همه ی گزینه ها غیر فعال هستند. روی دکمه Change Settings در پایین کلیک کنید تا همه گزینه ها فعال شوند:

تنظیمات-شبکه-در-VMware-02

پس از کلیک بر روی Change Settings، گزینه ها به صورت زیر برای شما نمایش داده می شود:

تنظیمات-شبکه-در-VMware-03

برای سادگی، تمام سوئیچ های مجازی بدون VMnet0 و VMnet1 را حذف کنید: (به غیر از این دو همه ی سوئیچ مجازی های دیگر را انتخاب کنید و روی دکمه Remove Network کلیک کنید)

تنظیمات-شبکه-در-VMware-04

اگر VMnet0 یا VMnet1 ندارید، روی Add Network کلیک کنید و در پنجره ی باز شده، VMnet0 یا VMnet1 را انتخاب کنید:

تنظیمات-شبکه-در-VMware-05

سپس روی سوئیچ مجازی VMnet0 کلیک کنید و روی دکمه رادیویی Bridged از پنل اطلاعات VMnet کلیک کنید و سپس آداپتور شبکه فیزیکی خود را انتخاب کنید: (من آداپتور WLAN را انتخاب می کنم)

تنظیمات-شبکه-در-VMware-06

همچنین، روی سوئیچ مجازی VMnet1 کلیک کنید و روی دکمه رادیویی Bridged کلیک کنید و سپس آداپتور شبکه فیزیکی خود را انتخاب کنید: (من آداپتور LAN را انتخاب می کنم)

تنظیمات-شبکه-در-VMware-07

در نهایت بر روی گزینه ی apply و ok کلیک نمایید.

مرحله 4: ایجاد ماشین مجازی برای MikroTik CHR

اکنون باید ماشین مجازی ایجاد کنیم که به عنوان روتر مجازی در VMware Workstation استفاده خواهد شد. مراحل زیر را جهت ایجاد ماشین مجازی جدید برای MikroTik CHR را انجام دهید.

به منوی File بروید و روی New Virtual Machine کلیک کنید. پنجره جدید Virtual Machine Wizard باز خواهد شد:

ساخت-ماشین-مجازی-01
گزینه ی Custom را انتخاب کرده و روی next کلیک کنید:
ساخت-ماشین-مجازی-02

در مرحله ی بعد نسخه ی Workstation متناسب را انتخاب کرده و بر روی next کلیک کنید: (من از ورژن Workstation 17.0.0 استفاده میکنم که آخرین ورژن می باشد)

ساخت-ماشین-مجازی-03

در مرحله ی بعد گزینه ی I will install the operating system later را انتخاب نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-04

در بخش انتخاب سیستم عامل، در قسمت اول گزینه ی Other و در قسمت دوم گزینه ی Other 64-bit را انتخاب نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-05

در بخش بعد باید نام ماشین مجازی و مسیر ذخیره سازی آن را انتخاب کنید و بر روی next کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-06

در بخش بعد با توجه به سخت افزار سیستم خود، تعداد پردازنده و تعداد هسته به هر پردازنده را انتخاب کرده و بر روی next کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-07

در بخش بعد باید حافظه ی Ram دلخواه را به ماشین مجازی خود تخصیص دهید:

ساخت-ماشین-مجازی-08

در بخش بعد گزینه ی Use bridged networking را انتخاب کرده و بر روی next کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-09

در بخش بعد گزینه ی LSI Logic SAS را انتخاب کرده و بر روی next کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-10

در قسمت Virtual disk type گزینه ی IDE را انتخاب کنید و بر روی next کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-11

در بخش بعد گزینه ی Use an existing virtual disk را انتخاب کرده و بر روی next کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-12

در پنجره ی باز شده بر روی Browse کلیک کرده و مسیری که فایل vmdk در آن قرار دارد را انتخاب کنید و بر روی next کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-13

در بخش بعد روی Customize Hardware کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-14

در پنجره ی باز شده بر روی Add کلیک کنید و یک Network Adapter جدید اضافه نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-15

اکنون بر روی Network adapter اول کلیک کنید و در سمت راست در قسمت Network connection گزینه ی Custom: Specific virtual network را انتخاب کرده و سپس از منوی پایین آن VMnet0 را انتخاب نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-16

برای Network adapter دوم هم همین کار را انجام دهید و در منوی انتخابی آن، VMnet1 را انتخاب نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-17

در نهایت بر روی Finish کلیک نمایید:

ساخت-ماشین-مجازی-18

اکنون بر روی ماشین ساخته شده کلیک راست کرده و در قسمت Power بر روی گزینه ی Start Up Guest کلیک نمایید:

راه-اندازی-ماشین-مجازی-01

در پنجره ی باز شده گزینه ی Yes را انتخاب نمایید.

پس از روشن شدن ماشین مجازی، از شما نام کاربری و رمز عبور میخواهد. در قسمت نام کاربری admin وارد کرده و رمز عبور را خالی وارد نمایید:

راه-اندازی-ماشین-مجازی-02

پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، صفحه ی زیر برای شما نمایش داده می شود:

راه-اندازی-ماشین-مجازی-03

مرحله 5: دسترسی به روتر مجازی MikroTik (CHR) از Winbox

ما MikroTik CHR را با موفقیت در ایستگاه کاری VMware نصب کردیم. اکنون از Winbox به روتر مجازی MikroTik دسترسی خواهیم داشت تا بتوانیم به راحتی روتر MikroTik خود را پیکربندی کنیم. برای اتصال روتر مجازی MikroTik از Winbox ابتدا Winbox را از سایت MikroTik دانلود کنید. آداپتورهای شبکه فیزیکی خود را به سوئیچ فیزیکی وصل کنید و سوئیچ های فیزیکی را روشن کنید. اکنون Winbox را از هر رایانه شخصی متصل به این سوئیچ های فیزیکی یا از دسکتاپ یا لپ تاپ خود که VMware Workstation در آن نصب شده است باز کنید و روی دکمه تشخیص خودکار کلیک کنید. اگر همه چیز درست باشد، آدرس MAC روتر CHR خود را پیدا خواهید کرد. روی آدرس MAC کلیک کنید و نام کاربری admin و پسورد را خالی نگه دارید و سپس دکمه Connect را بزنید. اکنون روتر Cloud Hosted خود را در Winbox پیدا خواهید کرد:

نرم-افزار-winbox-01

در نهایت وارد محیط winbox می شوید:

نرم-افزار-winbox-02
این را به اشتراک بگذارید