هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence به هوشی که یک ماشین در شرایط مختلف از خود نشان می‌دهد، گفته می‌شود. به عبارت دیگر هوش مصنوعی به سیستم‌هایی گفته می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرایندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آن‌ها، یادگیری و توانایی کسب دانش و استدلال برای حل مسائل را داشته باشند.

هوش-مصنوعی
عملکرد-هوش-مصنوعی

عملکرد هوش مصنوعی

هوش مصنوعی علم و مهندسی ایجاد ماشین‌هایی با هوش با به کارگیری از کامپیوتر و الگوگیری از درک هوش انسانی و یا حیوانی و نهایتاً دستیابی به مکانیزم هوش مصنوعی در سطح هوش انسانی می‌باشد. در مقایسه هوش مصنوعی با هوش انسانی میتوان گفت که انسان قادر به مشاهده و تجزیه و تحلیل مسائل در جهت قضاوت و اخذ تصمیم می‌باشد در حالی که هوش مصنوعی مبتنی بر قوانین و رویه‌هایی از قبل تعبیه شده بر روی کامپیوتر هستند.

عملکرد-هوش-مصنوعی

هدف هوش مصنوعی در حقیقت بر سه پایه استوار است:

اساس هوش مصنوعی این است که هوش انسان و طریق کار آن به‌گونه‌ای تعریف شود که یک ماشین بتواند آن را به راحتی اجرا کند و وظایفی که بر آن محول می‌شود را به درستی اجرا کند.

یادگیری

استدلال

درک

هدف-هوش-مصنوعی

هوش مصنوعی در حوزه سلامت

یکی از زمینه‌های کاربرد هوش مصنوعی، حوزه‌ی سلامت می‌باشد که با استفاده از آن میتوان بیماران را بهبود و هزینه‌های درمان را نیز کاهش داد. شرکت‌های مختلفی در زمینه پزشکی و سلامت فعالیت می‌کنند که به کمک یادگیری ماشین سعی در تشخیص دقیق‌تر بیماری‌ها دارند. مطمئناً زمانی که مشکل بیمار به درستی تشخیص داده شود، از طریق هوش مصنوعی بهتر و سریع‌تر درمان می‌شود.

هوش مصنوعی در حوزه اقتصاد

این تکنولوژی حتی در زمینه اقتصاد نیز مزایا و کاربردهای خاص خود را دارد. بدین معنا که اطلاعات مالی اشخاص را جمع‌آوری کرده و به آن‌ها مشاوره می‌دهد، از جمله تکنولوژی‌های هوش مصنوعی در حوزه اقتصاد میتوان به Turbo Tax یا Mint اشاره نمود. جالب است بدانید که در وال‌استریت نیز بسیاری از معاملات از طریق هوش مصنوعی و نرم‌افزارها انجام می‌شود.

هوش مصنوعی در حوزه کامپیوتر

اگر چه هوش مصنوعی با استفاده از کامپیوترها ایجاد می‌گردد؛ اما جالب است بدانید که حتی در حوزه‌ی کامپیوتر نیز کارایی دارد بدین صورت که تلفیق تحلیل داده‌ها با استفاده از کامپیوترهای کوانتومی صورت می‌گیرد. این امر موجب بالا رفتن هر چه بیشتر سرعت تجزیه و تحلیل می‌گردد.

کاربردهای هوش مصنوعی

با شنیدن اسم هوش مصنوعی در ذهن ما تصورات عجیب و غریبی و بعضاً خطرناکی شکل می‌گیرد، تصوراتی مثل دستیار صوتی سیری و الکسا، ربات‌های مهاجم و جنگنده در فیلم ترمیناتور، دنیاهای مجازی مثل متاورس، پایان بشریت، علم رباتیک و غیره. امروزه ردپایی از هوش مصنوعی را ‏میتوان در علوم مختلفی نظیر:
• پزشکی
• علوم هوافضا
• پیش بینی وضع هوا
• آموزش و پرورش
• نقشه برداری و شناسایی عوارض
• تشخیص صدا
• تشخیص گفتار
خلاصه کرد، در ادامه، به یکی از خدمات در زمینه پزشکی شرکت هوش مصنوعی ویرا آریان جهت تشخیص بیماری دیابت با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی می‌پردازیم.

کاربرد-هوش-مصنوعی

چه کاری تیم ما انجام می‌دهد؟

خدمات ما در هوش مصنوعی

تبدیل صوت به متن

تشخیص دست خط

توصیه‌گر هوشمند

تشخیص چهره

آنالیز داده

پیش‌بینی کرایه تاکسی

بازیابی تصویر

پیش‌بینی بازار بورس

تبدیل متن به چندین زبان

تحلیل احساسات

پردازش تصویر

این را به اشتراک بگذارید